O školeŠkolní cvrkotSeminář o uprchlictví

Seminář o uprchlictví

Někteří si ještě ani pořádně neuvědomili, že je to tady – znovu musíme do školy. Ano, i my jsme ještě rozespalí, napůl z prázdnin, napůl z ranního vstávání. Je 8.9. 2015, 6. 45 a my stojíme na plzeňském nádraží. Poněkolikáté jede tahle sebranka (dnes již 4.F) vlakem do Prahy. Je to naše poslední společné září jakožto studentů plzeňské stavebky. Nikdo ale nemá na takovouto myšlenku po ránu v mozku kapacitu. A asi už vůbec se nepozastavíme nad tím, v čem všem je toto září jiné.

Skupinka ani ne 25 lidí přišla na nádraží, aby se přesunula o pár desítek kilometrů dál - do Prahy. Někdo má malou kabelku, někdo si vzal jen fotoaparát. Jedeme celkem nalehko, je to přece jen na půl dne. Pár stovek kilometrů od nás stojí tou samou dobou větší skupinky lidí. Další jsou na cestě k nějakému evropskému nádraží, či alespoň k hranicím. Kdo ví, možná bychom našli i podobně velkou skupinu, s podobným množstvím věcí na osobu. Byla by možná podobná, její členové ale cestu asi nepočítají na dny. Vždyť možná jedou ,,jen" na 40 let, ,,jen" na půl života.

Nevím, jestli tato myšlenka poletovala někde halou plzeňského nádraží. Možná ale vlála někde za naším vlakem, vždyť jedeme na seminář o uprchlictví v době druhé světové války v ČSR. Najdeme v Praze paralely k dnešnímu dění?

Na semináři se zaměřujeme na situaci v naší zemi po vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Věnujeme se údělu židovského obyvatelstva. Z dobových dokumentů si můžeme udělat vlastní obrázek o tom, jak se lidé chovali ke svým bývalým sousedům. Pracujeme ve skupinkách a hledáme vlastní definici pro slovo uprchlík. Kdo to vlastně je? Kdo by mu měl pomoci? Co uprchlík smí a nesmí dělat? Nepouštíme se do nějakých dlouhých debat a pokračujeme do Staronové synagogy, Pinkasovy synagogy a na Starý židovský hřbitov. Chodíme po těchto památkách a díky průvodci objevujeme základy židovství. V Pinkasově synagoze pak hledáme, pro kolik lidí z našeho rodného města byly tyto památky posvátnými.

Jaké by to vlastně bylo, kdyby tito lidé bydleli v domě přes ulici? Jaké by to bylo, kdyby nemuseli odejít, ať už do bezpečí, či do míst, odkud není návratu? A snad již poslední otazník – týká se nás dnes něco podobného?

Ludmila Fictumová 4.F

Naposledy změněno středa, 23 září 2015 09:25

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

Střední průmyslová škola stavební Plzeň
Chodské náměstí 2
Plzeň 301 00
Datová schránka:  645gxav
 
 
 
Prohlášení o přístupnosti
IČ: 49778064
 
TOPlist
Go to top